HTC Kaiser, je opravdu nejlepší?

Dlouho jsem se držel a nenapsal to, ale číše přetekla. Právě jsem na svém HTC TyTN II (Kaiser) nemohl ukončit hovor a jediné co pomohlo, byl restart zařízení. Toto zařízení, které je většinou obklopováno honosnými přívlastky jako „nejlepší komunikátor“ nebo „absolutně nejlepší telefon“, vlastním od prosince.

Upřímně, jestli je toto zařízení „nejlepší“, tak potom hamba všem (nám) vývojářům. Jestli je toto to „nejlepší“ co může Microsoft a HTC ukázat, tak hamba jim.

Telefon jsem chtěl používat tak, jak byl dodán – nechtěl jsem navrážet další tisíce za doplňkový software k zařízení, které už tak stálo přes 15 000 Kč. ROM jsem také neflashoval (i když jsem párkrát nutkání měl, čas mi to nedovolil).

Pro ukázku dávám alespoň krátký seznam chyb, které mě točí ze všeho nejvíc:

  • doba, kterou trvá, než je telefon použitelný při otevření QWERTY klávesnice. Opravdu se stydím, když mi někdo diktuje telefonní číslo a já musím říkat „moment, ještě mi to nenaběhlo“. Telefon je po otevření klávesnice použitelný až tak po 8 sekundách.
  • absence aplikací jako jsou například stopky nebo odpočítávání. Ano, vím, že si je můžu buď za několik dolarů dokoupit od třetí strany, nebo stáhnout nějaký freeware, ale očekával bych to už v základu. V základu to měl i můj minulý (ne-smart) telefon Siemens M65 (na který často v dobrém vzpomínám).
  • náhodné chování bluetooth. Někdy například telefon nereaguje stisknutí tlačítka na bluetooth sluchátku (příjem hovoru) – pomůže restart. Stalo se mi už i to, že se bluetooth na telefonu, který mi ležel na stole v půlce hovoru vypnul.
  • prodleva, kterou musím čekat na aktuální čas na displeji, když telefon probudím. Je to sice necelá sekunda, ale než jsem si na to zvyknul, tak jsem byl někdy trošku dezorientován v čase.
  • na přístoji, jak jsem ho koupil (od Vodafone), nešly spouštět nainstalované Java aplikace. Podle internetových návodů jsem musel udělat zástupce přímo na jednotlivé aplikace – velmi nepohodlné a pro začátečníka podle mě téměř nemožné.
  • nepoužitelný vestavěný internetový prohlížeč (Internet Explorer Mobile). Ještě že existuje mobilní Opera. Když ji chce člověk zadarmo, tak ale musí mít Javovou verzi, která má určitá omezení (nemožnost přímého stahování souborů, nutnost povolení přístupu k internetu apod.). Pro instalaci je opět potřeba vědět, jak to obejít, aby šly spouštět Java aplikace (viz. předchozí bod).
  • nekvalitní přehrávač medií. Do telefonu jsem si obstaral 4 GB paměťovou kartu s tím, že bych ho chtěl časem používat místo MP3 přehrávače. Několikrát jsem zkusil použít zabudovaný přehrávač médií. To, že přehrávač nepřehrává formát OGG bych ještě nějak zkousnul, ale to, že se hudba při přehrávání každých cca 30 sekund na chviličku zaškobrtne, jsem nezkousnul.

Výčet by mohl určitě pokračovat.

Abych zařízení jenom nehanil, tak musím vyzdvihnout velmi dobře fungující navigaci. Software TomTom je nainstalován v základní výbavě zařízení. Mapy si ale každý musí dokoupit. V tomto ohledu mě trošku štve, že ČR TomTom počítá do východní Evropy a když chce člověk mapy ČR i Německa, musí si koupit východní i západní Evropu. Další nepříjemností, kterou s sebou nese toto rozdělení je, že například při cestě z ČR do Německa musí člověk na hranicích přepnout mapy. To jde ale zkousnout. Obě mapy jsem si koupil a jsem spokojený. Podle TomToma se jezdí opravdu velmi dobře.

Když už je to takový stěžovací článek, tak si postěžuji i na toho TomToma. Ocenil bych totiž jednu funkci, která v něm chbí, a to sice „uložení trasy“. Líbilo by se mi, kdybych si trasu, kterou si pečlivě naplánuji doma v klidu v křesle mohl uložit a v autě potom jenom načíst. Do určité míry jde použít iterinář, ale plně tuto funkci neplní.

I když Apple zrovna v lásce nemám, za jeho iPhone jsem rád. Doufám totiž, že by si Microsoft mohl uvědomit, že má konkurenci a zlepšit stav, ve kterém je Windows Mobile.

Tags: ,

Leave a Reply